Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Інна ЯЩУК, декан факультету початкової освіти та філології ХГПА
Інна ЯЩУК,
декан факультету початкової освіти та філології ХГПА.
Пост «Справжні вороги майбутньої дистанційної освіти» (витяги)
Портал «Освіта.UA», 18.06.2020
http://osvita.ua...
 

Дистанційна освіта чи навчання по Інтернету?

     «…банальний грубий перенос занять із класів в онлайн, подача матеріалу та суворий контроль його засвоєння — це зовсім не дистанційна освіта! Найперше, що має стимулювати майбутній освітній процес, — це бажання дитини вчитися, самостійно опановувати знання й з’ясовувати спірні моменти та виправляти можливі помилки разом із вчителем.»
<…>
     «Таким чином, як і в багатьох випадках з різними інноваціями, людям притаманно вкрай гостро реагувати на зміни без глибинного осмислення їхніх причин та майбутніх наслідків. Багато людей залишилися невдоволеними освітнім процесом у період карантину, що лишило негативний відбиток й кинуло тінь несприйняття на дистанційну освіту. Разом із тим, усі ми розуміємо, що українська система освіти потребує кардинальних змін, й зараз настав такий час, коли їх саме потрібно робити.
     Концепція майбутньої дистанційної освіти ще далека від ідеалу, однак динаміка, з якою вона розвивається, просто вражає в гарному значенні цього слова. Маю надію, що спільними зусиллями відповідальних чиновників та стараннями проактивних спеціалістів-освітян українці вже скоро отримають абсолютно нову освіту. І цілком можливо, що це і будуть ті зміни на краще, про які всі ми так давно мріяли та багато дискутували.»

Від редакції:
     У цьому пості хотілося б виокремити кілька думок. Автор, можливо мимохіть, не у зв’язку з дистанційною освітою, сформулювала головні засади майбутньої освіти (див. перший абзац, виділення тексту). По суті, вона говорить про принцип «перевернутого уроку», який має прийти на зміну традиційній і застарілій класно-урочній системі. Кожне слово у цій фразі «стріляє в десятку». Звісно, висловлена думка потребує ґрунтовного і розгорнутого розвитку. Та все ж у цьому пості ми не пов’язували б висловлене з дистанційною освітою.

     Одразу слід зауважити, і автор з цим погоджується, що дистанційна освіта — це зовсім не навчання у віддаленому режимі. Те, що практикувалося під час карантину, не є дистанційною освітою. І не треба робити спроби поєднати ці дві форми проведення занять. У нас, якось так виходить, що вимушений тимчасовий крок у збереженні освітнього процесу окремі фахівці поєднують з поняттям дистанційного освіти. Більше за те, прогнозують трансформацію майбутнього освітнього процесу у дистанційну форму.
     На наш погляд, дистанційна освіта — це щось одне, а освіта майбутнього — це інше. І непотрібно змішувати «грішне з праведним». Освіта завжди базуватиметься на тісній безпосередній взаємодії вчителя і учня. Цього не можна замінити нічим, навіть сучасними технологіями.

     Інша справа, що технології (дистанційне навчання) може доповнювати і збагачувати освітній процес. Але це тема окремої розмови.

______________________________