Дистанційна освіта чи навчання по Інтернету?
«…банальний грубий перенос занять із класів в онлайн, подача матеріалу та суворий контроль його засвоєння — це зовсім не дистанційна освіта! Найперше, що має стимулювати майбутній освітній процес, — це бажання дитини вчитися, самостійно опановувати знання й з’ясовувати спірні моменти та виправляти можливі помилки разом із вчителем.»
<…>
«Таким чином, як і в багатьох випадках з різними інноваціями, людям притаманно вкрай гостро реагувати на зміни без глибинного осмислення їхніх причин та майбутніх наслідків. Багато людей залишилися невдоволеними освітнім процесом у період карантину, що лишило негативний відбиток й кинуло тінь несприйняття на дистанційну освіту. Разом із тим, усі ми розуміємо, що українська система освіти потребує кардинальних змін, й зараз настав такий час, коли їх саме потрібно робити.
Концепція майбутньої дистанційної освіти ще далека від ідеалу, однак динаміка, з якою вона розвивається, просто вражає в гарному значенні цього слова. Маю надію, що спільними зусиллями відповідальних чиновників та стараннями проактивних спеціалістів-освітян українці вже скоро отримають абсолютно нову освіту. І цілком можливо, що це і будуть ті зміни на краще, про які всі ми так давно мріяли та багато дискутували.»
Від редакції:
У цьому пості хотілося б виокремити кілька думок. Автор, можливо мимохіть, не у зв’язку з дистанційною освітою, сформулювала головні засади майбутньої освіти (див. перший абзац, виділення тексту). По суті, вона говорить про принцип «перевернутого уроку», який має прийти на зміну традиційній і застарілій класно-урочній системі. Кожне слово у цій фразі «стріляє в десятку». Звісно, висловлена думка потребує ґрунтовного і розгорнутого розвитку. Та все ж у цьому пості ми не пов’язували б висловлене з дистанційною освітою.
Одразу слід зауважити, і автор з цим погоджується, що дистанційна освіта — це зовсім не навчання у віддаленому режимі. Те, що практикувалося під час карантину, не є дистанційною освітою. І не треба робити спроби поєднати ці дві форми проведення занять. У нас, якось так виходить, що вимушений тимчасовий крок у збереженні освітнього процесу окремі фахівці поєднують з поняттям дистанційного освіти. Більше за те, прогнозують трансформацію майбутнього освітнього процесу у дистанційну форму.
На наш погляд, дистанційна освіта — це щось одне, а освіта майбутнього — це інше. І непотрібно змішувати «грішне з праведним». Освіта завжди базуватиметься на тісній безпосередній взаємодії вчителя і учня. Цього не можна замінити нічим, навіть сучасними технологіями.
Інша справа, що технології (дистанційне навчання) може доповнювати і збагачувати освітній процес. Але це тема окремої розмови.
______________________________
|