Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

РУШАЙМО, РУШАЙМО…

вперед, до нового, прогресивного. У найближчі місяці й до кінця року нагальними стануть завдання з просування до користувачів таких інформаційних продуктів:

  • комплекту засобів «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр» (далі — кабінетна поставка ШБІЦ) − для реформування шкільних бібліотек у сучасні інформаційні центри;
  • електронного журналу «Шкільний вісник» − для впровадження в школі нової технології інформаційного обслуговування учасників освітнього процесу (технологія АВІЗО);
  • автоматизованої бази даних «Особиста бібліотека вчителя» − для забезпечення педагогів актуальними навчально-методичними матеріалами, створення індивідуальних засобів професійної роботи;
  • автоматизованої бази знань «Наставництво в дитячому читанні» за проєктом «Книжковий світ школяра».

     Усі продукти базуються на використанні комп’ютерних і комунікаційних технологій. Події двох останніх місяців довели і наочно продемонстрували, що названі технології мають велику перспективу. Власне, на них нині будується дистанційне навчання школярів. У критичній ситуації форс-мажору технології стали єдиним інструментом, який утримав безперервність освітнього процесу, забезпечує функціональну життєздатність системи в цілому.

     Новації внесли в педагогічне середовище великі зрушення, практично змусили вчителів освоювати нове «на ходу», без підготовки. Нелегко довелося і дітям, батькам. Таких «карколомних» потуг нашій освіті переживати ще не доводилося.

     У медійному середовищі активно обговорюється позитивні і негативні чинники електронної освіти. Постають питання про місце і роль вчителя, потребу і ефективність роботи багатьох служб у нових обставинах. Йдеться, в тому числі, і про доцільність та необхідність інформаційного обслуговування освітнього процесу через створення єдиної Національної електронної платформи.
     Зокрема, з означених питань висловлюються: головний редактор видавництва «Ранок» В. Круглов. (http://osvita.ua/blogs/73340/), знаний педагог В. Громовий (http://osvita.ua/blogs/73389/), керівник проєкту «Курс: освіта» Ю. Зайцев (https://osvita.ua/blogs/73313/).

     Спільним баченням для фахівців є необхідність кардинальних змін форм і засобів забезпечення освітнього процесу, які базуються на новітніх технологіях. Відрадно, що українські шкільні бібліотекарі не вичікували, а стали на шлях прогресу ще 10 років тому.

     Тож карантинні події зайвий раз доводять правильність вибраного нами шляху, дозволяють констатувати, що бібліотеки готові до інновацій — для цього маємо перелічені вище інформаційні продукти. Паралельно розгортається процес навчання бібліотекарів, вчителів, учнів.

     Важливо, що крім готових засобів, маємо сформульовані принципи та засади функціонування шкільної бібліотеки як інформаційного центру (проєкт Положення про ШБІЦ). На жаль, МОН у цих роботах і процесах безнадійно відстало, опиняється на маргінесі прогресу. Тож добре, що ми не очікували, не покладали надій на розуміння чиновників, їх допомогу.

     Висновок: МИ НЕ ВТРАТИЛИ ЧАС — це головне.

     Час плине безупину, пасивні залишаються за «бортом». Тож пропонуємо нашим партнерам, однодумцям приєднуватися, проявляти ініціативу, не боятися змін, впроваджувати на місцях нові засоби й технології для роботи.

     Незабаром ми розмістимо на сайті та фейсбук-сторінці короткі ознайомчі матеріали, які дозволять грунтовніше пізнати нові продукти, розпочати роботи з їх впровадження вже з початку наступного навчального року.

ЗАПРОШУЄМО ДО СПІВПРАЦІ. ГОТУЙМОСЯ ДО ПРИЙДЕШНЬОГО!


Юрій ЗРАЖЕВСЬКИЙ,
керівник проєкту «Інформаційне забезпечення закладу загальної середньої освіти»