Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
МИКОЛА ПЕТРОВИЧ,
пост у Фейсбуці на ресурсі «Союз освітян України»
14.01.2020 р. джерело:
https://www.facebook.com...
 

Про автономізацію школи

     Один з державних кураторів освіти в Фінляндії, Packalen, каже, що вона базується на трьох основних принципах.

     1. Індивідуальний підхід і підтримка кожного учня з виділенням для цього відповідних ресурсів.

     2. Соціальний престиж вчителя. Конкурс на педагогічні спеціальності дуже високий. Це дозволяє випускати таких вчителів, якості роботи яких повністю довіряють, їх не контролюють інстанції зверху і не оцінюють їх роботу загальнонаціональними тестами. Тест проводиться лише при випуску з вищого ступеня. Це не означає, що контролю знань немає, але він повністю і лише в компетенції конкретної школи і вчителя.

     3. Шкільна справа в Фінляндії децентралізована. Окремі громади найкраще знають потреби своїх шкіл. За відсутності загальнодержавного механізму контролю вони також мають можливість певного контролю своїх шкіл. А національні навчальні програми та нормативно-правова база врівноважують децентралізацію.

     90% вчителів об'єднані в освітянську профспілку і вона має вагоме слово в організації освітньої системи. Координатор цієї профспілки Anders Rusk каже: "Після Другої світової війни Фінляндія була бідною країною. На щастя, у нас тоді були далекоглядні політики. Вони розуміли, що лише завдяки гарній державній освіті країна може розвиватись і стати багатою. "

Від редакції:
     Чим далі, тим очевиднішим стає чинник втрати МОН України централізованого управління, поступової децентралізації освіти, набуття навчальними закладами самостійності. Так, як зроблено у Фінляндії.


______________________________