Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Інна ЛИХОВИД, журналіст Інна ЛИХОВИД,
журналіст
стаття «Із батьківською допомогою» (скорочено)
Газета «День», № 93 30 травня 2019 р.
 

Дитячий садок: про підготовку дитини
до Нової української школи

     «Шановні батьки! Є питання щодо Нової української школи в дитячому садочку…Здивувало, що НУШ якимось чином проникла в дитячі садки, адже це освітня реформа, що стосується передусім шкіл.
     До того ж після нових правил прийому до першого класу, коли Міністерство освіти скасувало тести, конкурси та будь-які інші форми відбору дітей, немає гострої потреби в тому, щоб майбутній школяр ще до 1 вересня знав літери, умів рахувати, читати та писати. Якщо в батьків та дитини є таке спільне бажання — будь ласка. Утім, тепер це не обов’язкова умова вступу до школи.

     Можливо, освітні зміни потрібні в дитсадках так само, як і в школі, зокрема в старшій групі, після якої дітлахи йдуть до першого классу? Та наразі не існує офіційних рекомендацій чи роз’яснень від Міністерства освіти та науки, якими ланцюжками пов’язати останній рік перебування в дитсадку зі школою.
     Разом з цим за освітнім законодавством дошкільна освіта обов’язкова перед вступом до закладу середньої освіти. Тобто один рік перед першим класом дитина повинна відвідувати дитсадок, вчитися вдома чи на спеціальних курсах.

     Така невизначеність лише сприяла розвитку різних гуртків, які готували дошкільнят до школи. Змінити цю традицію наразі не так просто. «При цьому батьки не розуміють, що повинна вміти дитина, — зазначає Олена Бондаренко. — Крім того, в нас був конкурсний відбір, що стимулювало батьків навчати дитину тому, чому її навчать у школі. Коли немає такого відбору як критерію, то в батьків уже немає стимулу зайвий раз кудись вести дітей та вчити їх.
     Оскільки все було заточено під школу, то дітей вчили читати-писати. Я думаю, що згодом батьки переорієнтуються на емоційний розвиток дитини, вчитимуть її спілкуватися, домовлятися, гратися, а це розв’яже половину проблем у школі. На це просто потрібен час»…      Час знадобиться й для переорієнтації ринку, щоб учити дітей чомусь іншому, а не класичній писанині-читанині.

     Психологи радять робити ставку на емоційну та соціальну підготовку дітей перед школою. Нехай дитина не знає літер, зате вміє зашнурувати взуття, застебнути ґудзики чи звернутися самостійно до шкільної медсестри. Щоб донести цю інформацію до батьків, тренери НУШ ідуть безпосередньо в дитсадки на батьківські збори.

     Учителька (Ольга Мірошникова) наголосила на важливості загальних навичок — спілкування, шнурування, візит до туалету. Родинам, які не віддавали дитину до садка, варто змінити обстановку, поїхати кудись відпочивати на літо, знайомитись з новими людьми та залучати дитину до спілкування з дорослими.

     «Усьому іншому навчать у школі, — переконує Ольга Мірошникова. — Бо перевчати набагато складніше. Як би сильно дитина не була готова до школи, той, хто був готовий краще, починає лінуватися, а той, хто гірше, наполегливо працює. За півроку діти стають абсолютно однаковими. А от звичка лінуватися нікому не йде на користь».