Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Антоніу ГУТЕРРЕШ, Генеральний секретар ООН Антоніу ГУТЕРРЕШ,
Генеральний секретар ООН
Цитата дня: «Генсек ООН розповів про ”кризу навчання” і закликав реформувати освіту» (витяги)
Газета «День», № 144, 13 серпня 2019 року
 

Світові проблеми освіти

     Із нагоди Міжнародного дня молоді, який відзначається 12 серпня, Антоніу Гутерреш розповів про глобальну кризу навчання та потребу реформування освіти, яка має готувати до життя в еру технологічної революції...
     «Ми стикаємося з кризою навчання. Надто часто школи не наділяють молодих людей навичками для життя в добу технологічної революції» — заявив Генсек ООН. Він переконаний, що нині учні мають «не просто вчитися, а навчатися як вчитися» (виділення тексту наше. — Ред.). Сучасна освіта, на його думку, має поєднувати знання, життєві навички, та критичне мислення…
     Гутерреш додав, що цьогоріч темою Міжнародного дня молоді ООН є саме трансформація освіти, аби зробити її більш інклюзивною, доступною та відповідною сучасному світу.

Від редакції:
     Виявляється, криза освіти присутня в усьому світі, а не лише в Україні. Прочитавши «рецепт для лікування» від пана Гутерреша, не полишає відчуття того. що ні в Україні, ні в решти світової спільноти немає чіткого бачення шляхів реформування освіти. Можливо від того, що відсутнє стратегічне бачення головних цінностей, які мають супроводжувати рух людства у майбутнє.
     Тому і з’являються просторікуваті слова «навчатися вчитися». Інтуїтивно сприймаються правильними, ємкими і навіть зручними — за ними можна сховатися від невідомого, яке несуть швидкі зміни, технологічна революція.
     Та вся біда в тому, що сьогодні ніхто не може зрозуміло пояснити, чим вони наповнені, а вже по тому — як трасформувати і донести цю тезу до вчителів, школярів, батьків, зробити її рушійною і предметною силою освітнього процесу. Можливо це завдання наших вчених-педагогів?

     Стосовно до український реалій маємо зауважити наступне. Будь-яка система освіти тісно пов’язана і відображає стан розвитку суспільства в конкретній країні — звідси ростуть «корені» прогресу. Українське суспільство, не зважаючи на майже 28-річний термін, досі не сформоване: тривають глибинні процеси самоідентифікації нації, формування нових громадян молодої країни.
     Освіта відіграє у цьому процесі чи не найважливішу роль. І тут слід згадати про особливості українців, як нації моральних, духовно багатих, культурних людей. Ці якості закладені у нас здавна. Вони й складають основу тих головних цінностей, які маємо неодмінно закладати в освітянські реформації.