Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

Юрій Зражевський, керівник проектуПідсумки і завдання

     Новий рік висуває нові завдання, кличе до нових справ. У минулому (початок впровадження НУШ) освітяни плекали багато надій на зміни. Після завершення року у кожного склалися свої оцінки реформаторських починань. Та можна з упевненістю сказати, що однозначних результатів, незаперечних успіхів ми не отримали. Це природно, адже процес змін складний і довготривалий.

     На бібліотечно-інформаційному поприщі, на жаль, не помічено зрушень, хоч відповідні звернення і пропозиції було направлено до ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» та Державної науково-педагогічної бібліотеки ім. В. Сухомлинського. Нагадаємо, що на початку минулого року висловлювалися думки про даремні очікування і необхідність самостійного руху вперед. Це насамперед стосується роботи шкільних бібліотек як інформаційних підрозділів навчальних закладів.

     Слід констатувати, що у цій справі маємо помітні успіхи. Не очікуючи на сторонню допомогу, нам вдалося:
  • сформулювати концептуальні засади інформаційного забезпечення навчальних закладів;
  • створити організаційні та технологічні форми, які забезпечують перетворення бібліотек в сучасні бібліотечно-інформаційні центри;
  • розробити основи маркетингу і промоції з питань реформування бібліотек;
  • створити консультативно-тренінговий підрозділ для підготовки і підвищення кваліфікації майбутніх інформаційних адміністраторів;
  • наповнити відповідні курси реальними інноваційними матеріалами, в тому числі шкільними автоматизованими бібліотечно-інформаційними системами (АБІС);
  • розробити нову технологію інформаційного обслуговування учасників освітнього процесу АВІЗО.

     Починаючи з другого півріччя минулого року, широко розгорнулася робота з підготовки шкільних бібліотекарів до нових завдань — почав активно функціонувати консультативно-тренінговий центр. Первинну підготовку вже отримали близько 80 слухачів. Почуте і побачене перевищило їх очікування, стало дієвим поштовхом до започаткування практичних робіт на місцях. У багатьох школах бібліотекарям сприяли директори шкіл, які зрозуміли значення інформаційного забезпечення для перспективних перетворень у школі. Цим директорам ми висловлюємо особливу вдячність.

     Коротко про наше бачення завдань 2019 року. Вони будуть вирішуватися одночасно, одразу в кількох напрямах.
     1. Налагодження зручної електронної системи комунікації зі шкільними бібліотекарями. Встановлення активного діалогу з тими, хто бажає реформувати підрозділ у сучасний інформаційний центр.
     2. Подальше широке розгортання консультативно-тренінгової бази для підготовки бібліотекарів нової формації — інформаційних адміністраторів, підвищення рівня їх професійної кваліфікації.
     3. Створення на місцях пілотних шкільних бібліотечно-інформаційних центрів, впровадження готових продуктів і технологій для кардинальної зміни інформаційного обслуговування учасників освітнього процесу.

     4. Впровадження в школах автоматизованого обліку бібліотечних фондів, створення і наповнення власних сучасних інформаційних баз даних для розвитку навчального процесу на основі кращого вчительського досвіду.
     5. Розробка і реалізація індивідуальних електронних засобів для самоосвіти дітей і на потреби вчителів.

     Отож до праці!

Керівник проекту «Інформаційне забезпечення
загальноосвітнього навчального закладу»      Ю. Зражевський