Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

КОДЕКС ДОШКІЛЛЯ І РЕФОРМУВАННЯ

     Як і було обіцяно, завершується робота з укладання «КОДЕКСУ ДОШКІЛЛЯ» — збірника нормативних документів з питань управління закладом дошкільної освіти. Ми вже писали, що Кодекс – це перший крок у напрямі реформування дошкільної освіти. Як відомо, початок великих перетворень у будь-якій справі розпочинається з вивчення і глибокого аналізу чинної галузевої нормативної бази. Але для цього її потрібно мати!

     В Україні така база на сьогодні існує лише в нашій комп’ютерній системі «Освіта в Україні. Дошкільна освіта». Кодекс дошкілля став скороченою друкованою формою системи, хоч і включає електронну частину. Він спрямовується безпосередньо керівнику закладу, в його особисту бібліотеку.

     Оцінюючи потребу Кодексу, деякі керівники посилаються на свій досвід та наявність документів в Інтернеті. Вірогідно, така позиція є недалекоглядною, обмеженою. Зрозуміло, що донині більшість звикла працювати у вертикальній системі, де все виконувалося за командами «зверху». Навіть прямі законодавчі норми не діяли, доки безпосередній начальник не дасть вказівку.

     Але настають інші часи. Українське суспільство виразно посилає про це сигнали. Зростають запити батьків, формуються нові вимоги, з’являються побажання в удосконаленні виховного процесу, впровадженні передових освітніх технологій тощо. У більшості випадків, стара дошкільна освітня система не вправляється з новими потребами. Ускладнюються відносини з батьками, виникають конфлікти. Якось вихователь сказала, що робота з батьками висунулася на перше місце, навіть з дітьми працювати простіше!
     Реакція батьків логічна, вони шукають те, що краще - переводять дітей до приватних садочків, наймають нянь, фахівців з підготовки до школи, самі активно займаються з дітьми.

     Звісно, що такі намагання не є масовими, вони лише позначають наявність проблем, водночас вказують на необхідність нагальних змін в дошкільній освіті. На жаль, держава (органи управління освітою) при цьому «спить», активно не втручається, не ініціює упереджувальні дії.

     Реформа в дошкільній освіті назріла, вона кричуще потрібна, навіть більше, ніж шкільна. В дитячому садочку розпочинається все: тут закладається формування дитини, створюються основи його виховної і освітньої платформи, здійснюється перша соціалізація маленького громадянина. Від успішності виконання відповідних завдань залежить успішність життєвого шляху людини.

     Недарма ж на Заході, особливо в успішних країнах, найбільша увага і ресурси спрямовуються саме на дошкільну освіту. Спрощено – найбільша заробітна плата саме в працівників дошкільних закладів, найвищий конкурс у педагогічні ВНЗ на спеціальність з дошкілля, абітурієнти проходять спеціальні випробування на профпридатність.

     Отже, маємо починати зміни дошкільної освіти вже сьогодні, не очікуючи. Тому ми і взялися за цей «гуж». Починаємо з «Кодексу дошкілля». Про вихід видання в світ буде повідомлено після 20 серпня.

____________________

 

Свої запитання просимо адресувати за телефонами:
(044) 528-28-75; (050) 92-92-208; (097) 257-85-37
або електронною поштою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..