Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Віктор ГРОМОВИЙ, освітній експерт, заслужений вчитель України Віктор ГРОМОВИЙ,
освітній експерт, заслужений вчитель України.
Пост «Старша школа має бути ”Рестораном”»
Портал «Освіта.UA», 11.05.2018 р.
 

Про старшу школу

     Якщо ми справді готові дати адекватну відповідь на виклик індивідуалізації, курси за вибором мають складати не менше 50% (а краще 70-80%) змісту освіти в старшій школі.
     Якщо раніше в ядрі сфери освіти знаходився заклад освіти із стандартною, однаковою для всіх програмою, то у другій половині ХХ століття виникла друга зона освіти, ядром якої стала індивідуальна освітня програма.
     Причому ця зміна освітньої реальності призвела до того, що тепер у всьому світі друга зона освіти почала диктувати умови першій: учні перетворились у замовників освітніх послуг закладів освіти (виділення тексту наше – Ред.).

     Якщо заклади освіти залишатимуться на старих позиціях (нав’язування учням уніфікованих навчальних курсів і т. ін.), вони поступово вимруть, як динозаври. Завдання номер один для них – почати змінюватись, йти назустріч змінам у світі та освітньої реальності.
     Перш за все слід визнати право дитини на свій, унікальний і неповторний шлях у житті, на вільний розвиток свого особистого, суб’єктивного і нестандартного знання. Тож і в Україні слід нарешті дати дорогу новій освітній реальності – реальності індивідуальної освітньої програми, яку я як учень сам вибудовую, вона тільки мені підходить, є моїм надбанням, яке я самостійно створюю і реалізую впродовж усього життя.

     Звісно, перифраз «школа – це я» наповнюватиметься реальним змістом по мірі просування учня від перших сходинок початкової школи до випускного класу. Вища ступінь (старша школа) має нагадувати продвинутий «ресторан» із широким набором страв, як простих, так і тих, що розраховані на вишуканий смак. Тут мають бути надані практично необмежені можливості для складання власного освітнього «меню».
     Зберігати модель школи як радянського «общепита» з домінуючим принципом «їж що дають», є вкрай безперспективною і безвідповідальною політикою.
 

Від редакції:
     Важко не погодитися з експертом. Час невблаганний. Обставини просто змушують рухатися вперед. Чи почався цей рух в МОН?