Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Роман БЕЗСМЕРТНИЙ, політик, екс-віце-прем’єр-міністр України Роман БЕЗСМЕРТНИЙ,
політик, екс-віце-прем’єр-міністр України.
З інтерв’ю виданню «ГОРДОН» (витяг) «Над Україною кілька десятків загроз. Те, що держава тримається, — феномен»
Сайт «Гордон», 11 червня 2011 р.
 

Від редакції:
     Ми постійно, за будь-якого уряду, нарікаємо на невдачах реформи освіти, намагаємося зрозуміти причини. У пошуках істини звертаємо свої погляди вище, на політичні умови. Отже, вимушені цікавитися політикою, знаходити «механізми», які спричиняють до поразок. Пропонуємо ознайомитися з думками досвідченого політика з приводу зазначеного і зробити свої оцінки.

Освіта як наслідок політики

     Що означають майбутні вибори для України? Майбутні вибори в Україні – це переломний момент, коли стане зрозуміло, чи спроможні ми відродити справжню політику. Ту політику, яка буде обслуговувати запит суспільства.

Розбудити еліту

     У 2005 році один із польських віце-прем’єрів поставив мені запитання: "Скажи, будь ласка, те, що ти зараз робиш, пройшло через вибори? Люди тебе підтримали?" Я відповів: "Ні". Бо це була правда. І тоді він сказав: "А чому ти цим займаєшся? Тобі було відповідне замовлення від суспільства?"

     Цей діалог дуже врізався в пам’ять. Бо дійсно, реалізація запиту суспільства є ключовим сенсом існування політики взагалі. Тому нам конче необхідна широка конструктивна дискусія навколо основних проблем, які заважають розвиватися країні.
     Найперше потрібно розбудити сплячу еліту (тут і далі виділення наше. — Ред.), бо саме вона формує цінності, згідно з якими країна має рухатися в майбутнє. Еліта формує національні сенси, продукує ідеї та оперує знаннями. І саме еліта має допомогти суспільству сформувати замовлення на відповідну політику.

     Методичне вбивство еліт, яке тривало десятиліттями, створило систему розривів усередині суспільства. Як наслідок, еліти сплять. Знищуючи еліти, знищували цінності, і, врешті-решт, політику – як засіб обслуговування цінностей суспільства та рух за цими цінностями.
     Нинішній парламент жонглює інформацією та маніпулює фактами, він абсолютно безідейний та позбавлений змісту. Це середовище сплячої еліти, яка вбила політику і руйнує державу.

     Суспільну дискусію потрібно виводити на рівень цінностей та моральних орієнтирів. А завданням для еліт має стати підняття ціннісної планки та праця над ліквідацією ідейної порожнечі, у якій опинилася Україна. Віддавати перевагу знанням, а не інформації, включати критичний розум, а не сліпу довіру – це й означає сформувати ціннісний коридор у майбутнє.

     Без змістовного діалогу про те, якою має бути держава Україна, неможливо досягти жодного прогресу. Й еліти мають задати тон цій дискусії та знайти відповідь на поточні питання суспільства. Шоу в політиці має закінчитися, і мова має вестися не про обличчя на політичній арені, а про те, якими мають бути інституції в цій державі – парламент, виконавча влада, суди, місцеве самоврядування.

     Саме такий порядок денний має бути ключовим на майбутніх виборах. Інакше, як би ми не хотіли протилежного, реалізовуватиметься негативний сценарій, який загрожує самому існуванню держави Україна.