Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Ірина ФАРІОН, український мовознавець, педагог, політичний і громадський діяч, доктор філологічних наук,  професор Національного університету «Львівська політехніка»
Ірина ФАРІОН,
український мовознавець, педагог, політичний і
громадський діяч, доктор філологічних наук,
професор Національного університету «Львівська політехніка»
З телевізійного інтерв’ю «Протилежний погляд» (витяги)
https://gazeta.ua/articles/sogodennya/_movnu-
problemu-v-ukrayini-mozhut-virishiti-tilki-socialni-
lifti-farion/834421
29.04.2018 р.
 

Про інтегровані курси у школі

     «В середній школі у нас «злито» історію України з всесвітньою історією. Виявляється, що у нас тепер кожна школа може собі вибирати: чи вона читає інтегрований курс, чи вона читає не інтегрований курс. Кого ми формуємо? Чи можуть бути знання без виховання любові? Таке враження, щоб у свідомість дітей і юнаків не вкладали прив’язаність до своєї землі.

     Але інтегровані курси – це не тільки історія України і всесвітня історія. Бажання було злити в один предмет зарубіжну і українську літератури. Ви уявляєте собі цей мікс пива із коньяком, до прикладу. Перед тим вони вже дуже інтенсивно попрацювали над програмою з української літератури.

     Якщо з навчальної програми вилучають повністю твори про голод, наші з вами діти не будуть знати «Марії» Уласа Самчука, наші з вами діти не будуть знати Барки «Жовтий князь», наші з вами діти не читають вже «Боярині» Лесі Українки. Цього року на ЗНО уже немає творчості Василя Стефаника…

     Творчість Івана Франка зредагована до 3-х його творів, творчість Лесі Українки – тільки до двох. З навчальної програми вилучено твір Т. Шевченка «Мені однаково, чи буду...». Це той твір, який фактично став пророцтвом про Майдан 2014 року. У школі ніхто не розповідає нам про «Розриту могилу» Т. Шевченка. У школі вже не вивчають творчість Марка Вовчка, тієї жінки, яка писала такою дивовижною народною мовою, про яку так блискуче сказала Олена Пчілка.
То це називається реформа школи?»

     «Історія – це корона усіх наук. Тому що історія – це знання про життя твого діда, прадіда, прапрадіда. Це надзвичайно інтимні речі. Це, насправді, моделі твого життя. Це те, що тобі реально гарантує майбутнє.
     Тепер знову повертаюся до шкільної програми. Шкільна програма з літератури повністю вимиває всю історичну проблематику. Чому? Тому що шкільна програма з літератури дає нам історію в художніх образах. А коли дитинка читає історію в художніх образах, вона тим переймається, вона пропускає історію через серце. Історія не просто стає набором фактів і дат, які дуже складно запам’ятати, тоді історія проходить через долю людську…»