Юрій Зражевський, в.о. директора Українського інституту нормативної інформації, керівник проекту «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього навчального закладу» |
|
ДІАЛОГ НА СЕРПНЕВІЙ КОНФЕРЕНЦІЇУчора відвідав серпневу педагогічну конференцію освітян м. Києва (21-22 серпня, Київський педагогічний університет імені Б. Грінченка). Моїм випадковим співрозмовником стала вчитель-предметник однієї з міських шкіл, яка має 50 років педагогічного стажу. Відбувся такий діалог. Ю.З. Як би ви окреслили проблеми, що турбують учителя в ході реформування освіти?
Вчитель. Їх багато. На жаль, ці проблеми дещо відірвані від того, що нині роблять реформатори. Хотілося б більше конкретних справ, причому, не очікуючи прийняття головного закону про освіту. Ю.З. Що б ви ще означили? Вчитель. Не підготовленість учнів до сприйняття навчального матеріалу. Ю.З. Як розуміти слово «не підготовленість»?
Вчитель. Діти змінилися, і не в кращий бік. Доволі часто вони не готові у своєму віці сприймати навчальну інформацію, яка подається на уроці. Таке враження, ніби вони «випадають» із життєвого контексту, існують в якомусь іншому світі. Добавлю, загальна ерудиція кульгає, у багатьох відсутня здатність аналізувати, давати оцінки навколишнім подіям, висловлюватися, просто викладати свою думку. Ю.З. У чому ж, на вашу думку, причина такого становища?
Вчитель. Я б назвала такі причини: діти не читають, телевізійна продукція низької якості. В останні десять років на розвиток дитини особливо впливає захоплення комп’ютерами, гаджетами, соціальними мережами тощо. Це істотно впливає на загальну готовність дитини до навчання, не створює необхідного знаннєвого базису, з яким школяр приходить до класу і на який спирається у засвоєнні нового навчального матеріалу. Це і є та непідготовленість, про яку я говорила.
Ю.З. Ваші слова підтверджують роботодавці, які дедалі частіше скаржаться на інтелектуальний рівень молодих людей. У виробничій практиці сьогодні конче потрібні відповідні якості особистості. Розумові здібності не розвиваються, натомість заміщуються механічним копіюванням і компіляцією чужих думок, частіше з інтернету. Такий працівник не здатний продукувати нове, оперативно приймати нестандартні рішення. Тому, іноді кандидатів на посаду багато, а вибору немає.
Вчитель. Я з вами погоджуюся.
Вчитель. Я б так не сказала. Але використання ІКТ у школі має бути виваженим, обережним і обгрунтованим. У цьому зв’язку, викликають застереження наміри міністерства масово застосовувати електронні тексти підручників у навчальному процесі. Тут досить одного простого аргументу: спробуйте самі по них учитися, сидячи на екраном комп’ютера кілька годин! Ю.З. Дякую за розмову! ______________________________
|