Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

Юрій Зражевський, керівник проекту
Директорам навчальних закладів
Шкільним бібліотекарям
 
ЗВЕРНЕННЯ

 

Шановні освітяни!

На рівні навчального закладу накопичилася низка важливих проблем, які потребують невідкладного вирішення. Не очікуючи на швидкі результати реформування галузі, доведеться діяти самостійно і вже сьогодні.

Напрямок руху визначений у словах ученого, директора ліцею «Гранд» Володимира Співаковського: «Революції в освіті не буде…Потягнеться повільна еволюція. І то −там, то −там почнуть з’являтися зони прориву в нових знання і уміннях... А потім виникне ланцюгова реакція, яку вже зупинити ніхто не зможе. Світ стрімко йде вперед».

Отож, станьмо «агентами змін», про яких говорила міністр Л. Гриневич! Будемо вибудовувати зони прориву безпосередньо у своїх навчальних закладах. Однією із них є шкільна бібліотека.

З початку нового століття інформація стала глобальним чинником світового прогресу. Тому нині маємо нагальне завдання: відкрити для неї «двері» школи, знайти місце і механізми опрацювання, створити міцну інформаційну платформу для набуття знань. До виконання цього завдання найбільш наближена шкільна бібліотека. Звідси постає потреба у реорганізації бібліотеки в шкільний бібліотечно-інформаційний центр (ШБІЦ). Усвідомлення такої потреби в шкільних бібліотекарів тривало здавна, хоч справа донині не зрушила з місця.

З метою унормування новітніх бачень і створення функціонального підґрунтя ШБІЦ Українським інститутом нормативної інформації підготовлено проект документа «Примірне положення про шкільний бібліотечно-інформаційний центр загальноосвітнього навчального закладу». Робота виконана в ході Всеукраїнського експерименту за інноваційним освітнім проектом «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо». Примірне положення буде направлене до Міністерства освіти і науки для розгляду та прийняття відповідного нормативно-правового акта.

У документі відображено сучасні підходи до роботи бібліотеки як інформаційного підрозділу, внесено зміни до функціонального набору, змісту окремих операцій, задекларовано рішучий розворот від пасивного бібліотечного обслуговування до активного інформаційного забезпечення. Основою перетворень стало впровадження у роботу ШБІЦ інформаційно-комунікаційних технологій, автоматизованих систем.

Успіх реорганізації шкільної бібліотеки прямо залежить від прийняття самої ідеї керівником навчального закладу та бібліотекарем. Саме їх ентузіазм і творча енергія закладуть основу для нинішніх і майбутніх перетворень в освітньому процесі. Автономія школи і педагогічна свобода вчителя отримають дієві важелі для своєї реалізації.

Бібліотекаря просимо ознайомити з документами директора, розмістити їх на сайті школи, повідомити методиста районного (міського) методичного кабінету з метою організації семінару для колективного обговорення проекту Примірного положення. Опісля очікуємо на ваші зауваження і пропозиції з місць. Разом напрацюємо узгоджену редакцію нормативного документа і, не чекаючи на формальні процедури, маємо приступити до його впровадження в практику роботи. Початком стане поставка електронної бібліотеки «ШБІЦ-інфо» за замовленням навчального закладу.

Бажаємо успіху!

Керівник проекту «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього навчального закладу»  Ю.М. Зражевський