Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
 
 
 
 
Юрій3PAЖEBCbKИЙ,
директор інституту, керівник проєкту
«Сучасна шкільна бібліотека»
 
 
Бібліотека
в інформаційному забезпеченні школи
 
     1. Законом України від 16.01.2020 року № 463-IX «Про повну загальну середню освіту»  (стаття 52) передбачено ресурсне забезпечення шкіл, у тому числі інформаційне. Останнє трактується як доступ до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів, у тому числі до Інтернету, надання електронних підручників та інших мультимедійних навчальних ресурсів.
 
     2. Таке розуміння є звуженим, адже доступ до друкованих ресурсів (підручників, посібників, літератури тощо) теж можна та потрібно віднести до інформаційного забезпечення. Звідси, поняття «інформаційне забезпечення» має включати всі інформаційні ресурси, які призначені для забезпечення освітньої сфери.  
 
     3. Нинішнє суспільство вступило в інформаційну епоху. Підручник перестав бути єдиним джерелом знань. Виникла можливість в опрацюванні більшого обсягу інформації освітнього призначення. Для цього слід попередньо її готувати і подавати користувачу в певних обсягах належної якості.Сюдивключається:відбір,упорядкування(класифікація),підготовка, зберігання і доведення інформації до учасників освітнього процесу.
 
     4. Зазначені функції є новими для школи і потребують організаційних рішень для виконання. При цьому не доцільно обтяжувати ними вчителя чи учня, адже пошук необхідної інформації потребує великих витрат часу та сил. Зі збільшенням обсягу інформаційного масиву такий моніторинг стає все менш ефективним. 
 
     5. Виникає необхідність налагодити і зосередити згадані функції в одному шкільному підрозділі. Найбільше новим завданням відповідає шкільна бібліотека як єдиний підрозділ, котрий можна віднести до інформаційного. Однак бібліотека в нинішньому стані потребує реформування: наповнення бібліотечного фонду електронними ресурсами, технічного й технологічного дооснащення, фахової підготовки бібліотекарів, проведення організаційних заходів.
 
     6. На початку роботи виникає необхідність переосмислити і сформулювати МЕТУ, ЗАВДАННЯ та ФУНКЦІЇ шкільної бібліотеки, закріпити їх у новій редакції Положення про бібліотеку закладу загальної середньої освіти. Крім того, важливо окреслити новий круг обов’язків бібліотекаря, відобразивши їх у посадовій інструкції. Зміст інструкції має бути орієнтовано на виконання функцій інформаційного адміністратора
 
     7. Проєкт «Сучасна шкільна бібліотека» реалізує перетворення бібліотеки в сучасний інформаційний підрозділ школи. Роботи ведуться з 2011 року. Етапним підсумком стало проведення Всеукраїнського експерименту за інноваційним освітнім проєктом «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо» (наказ МОН України від 05.08.2014 р. №900). Була випробувана основна частина проєкту – електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо». За результатами експерименту їй надано грифМіністерства освітиі наукиУкраїни:
«Схвалено для використання в загально освітніх навчальних закладах»
(лист ІІТЗО14.1/12-Г-142 від 19.02.2014 р.).
 
     8. Проєкт включає дві великі автоматизовані системи «ШБІЦ-інфо» та «ШБІЦ-облік», три малі автоматизовані бази знань:  «Особиста бібліотека вчителя», «Особиста бібліотека учня», «Наставництво в дитячому читанні», а також електронний збірник «Середня освіта в Україні. Нормативно-правове регулювання».
 
     9. Система «ШБІЦ-інфо» містить електронну бібліотеку, яка наповнена документами шкільного основного фонду. Сюди включено документи для забезпечення навчального, виховного, розвивального процесів, адміністративного управління школою, бібліотечно-інформаційного обслуговування. Обсяг складає близько 11 тисяч документів. Готується розробником централізованодля всіх шкіл. Періодично поповнюється новими надходженнями.
     Називається «зовнішньою», адже готується позашколою та за ознакою власності фонду.
 
     10. Система «ШБІЦ-облік» є пакетом  комп’ютерних програм, який забезпечує створення в школі електронної бібліотеки наявного (свого) основного фонду. Окрім цього, забезпечує автоматизацію матеріального обліку фонду підручників та основного фонду згідно з інструкціями МОН та Мінкультури України. Основний фонд готується бібліотекарем із залученням учнів-помічників. Матеріальний облік ведеться бібліотекарем.
     Система називається «внутрішньою» за ознакою місця підготовки та власності фонду.
 
     11. Обидві системи встановлюються в бібліотеці і використовуються всіма учасниками освітнього процесу. Вони ж можуть бути розміщені в кабінеті директора школи, учительській кімнаті чи в заступника директора з навчальної роботи ─ додатково два автономних робочих місця.
 
     12. Для індивідуальногокористування пропонуються малі автоматизовані бази знань «Особиста бібліотека вчителя» та «Особиста бібліотека учня». У першій базі містяться документи для вчителя-предметника (5-11 класи) або вчителя початкової школи. Друга база наповнена документами з усіх предметів, які вивчаються в конкретному класі.
     Ще одна база знань «Наставництво в дитячому читанні» містить все необхідне для вивчення української та зарубіжної літератури як за навчальними програмами 1- 9 класів, так і для додаткового читання. Центральне місце займають повні, скорочені тексти або витяги з художніх творів.
     Усі  бази формуються з електронної бібліотеки «ШБІЦ-інфо» і є запитаними в тому випадку, якщо школа не оснащена великими системами або учасник освітнього процесу виявляє бажання мати власну електронну бібліотеку.
 
     13. Електронний збірник «Освіта в Україні. Нормативно-правове регулювання» спрямовується насамперед керівництву школи. Містить нормативно-правові акти вищих органів влади України, МОН, інших органів центральної виконавчої влади, які регулюють сферу середньої освіти. Головне –  акти упорядковані (систематизовані) за напрямами роботи школи, що є важливим для встановлення правових підстав з питань управління школою та організації освітнього процесу.
 
     14. Електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо» та малі автоматизовані бази знань можуть поставлятися розробником до шкіл початкового і базового рівня в скороченій комплектації. Цим забезпечується їх пряме бібліотечно-інформаційне обслуговування матеріалами «зовнішнього» основного фонду. Підготовка в бібліотеці опорної школи системи «ШБІЦ-облік» зумовить можливість встановлення в названих школах також «внутрішнього» основного фонду.
     Наявність обох фондів у школах з відсутньою бібліотекою вирішує проблему бібліотечно-інформаційного обслуговування малокомплектних та малочисельних шкіл територіальної громади. Велике значення в такому облаштуванні має можливість роботи без використання інтернет – в автономному режимі.
 
     15. Викладені вище проектні засади супроводжуються окремими зверненнями до учасників освітнього процесу, включаючи батьків (див. меню). Увага акцентується на потребі інформаційних продуктів для кожного учасника, способах їх отримання та формах використання.
 
     16. Питання підвищення кваліфікації бібліотекарів вирішується через навчання на курсах «ІНФО-школа», які пропонує розробник. Проводиться дистанційний тематичний курс з видачею свідоцтва встановленого зразка згідно з вимогами Порядку підвищення кваліфікації педагогічних працівників (постанова Кабінету Міністрів України « Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників № 800 від 21.08.2019 р.). 
     Директори шкіл, заступники з навчальної, виховної роботи, вчителі теж можуть прослухати короткий курс з організації інформаційного забезпечення закладу, а також користування проектними продуктами. Напрям занять – використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі.
 
*       *      *
 
     Нині освіта в Україні знаходиться у складному становищі. Триває болісний процес набуття школою академічної автономії згідно з чинним законодавством. Це означає, що кожний заклад набуває право самостійно приймати рішення щодо багатьох аспектів побудови освітнього процесу. 
     Центральною фігурою, рушійною силою новацій стає директор школи. Саме від його здатності визначити стратегію і тактику проведення змін залежить успіх роботи закладу на довгі роки вперед.
 
     Ось чому розробники покладають великі надії та сподівання на те, що директор школи зможе оцінити проект «Сучасна шкільна бібліотека» як нагальний, необхідний і перспективний для початку реальних перетворень у школі. Корінь успіху лежать у володінні потрібною інформацією, а значить набутті молодими людьми ЗНАНЬ, навичок і умінь. Знання дітей завжди будуть єдиним критерієм якості освіти.
 
     Цілком вірогідно, що з проєктом першими  ознайомляться шкільні бібліотекарі. Висловлюємо окреме прохання до них: донести отриману інформацію до відома директора школи, проаналізувати пропоноване і прийняти спільне рішення щодо перетворення бібліотеки на сучасний інформаційний підрозділ.
 
 
БАЖАЄМО УСПІХУ!