Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

ДЛЯ БІБЛІОТЕКАРІВ

     Наближається до закінчення календарний рік.
     Дякуємо всім, хто відвідуючи наш сайт очікує і має надію дізнатися нове. Величезні проблеми в державі (війна), суспільстві і врешті в освіті змушують нас постійно, приміряти, осмислювати свої задумки щодо подальшого розвитку шкільної бібліотечної справи.

     Немає сумніву в тому, що бібліотека має перетворитися на потужній інформаційний підрозділ школи. Це витікає із завдань, які ми продекларували в попередньому дописі. Там же йдеться про необхідність професійного зростання бібліотекаря для виконання названих завдань. Тож ми вирішили з цього й розпочати - через організацію курсів для підвищення кваліфікації бібліотекарів.

     П’ять років тому такі курси (очні і дистанційні) вже проводилися. Скажемо одразу – вони дали позитивний результат. Саме завдяки курсам маємо чимало прибічників і однодумців серед шкільних бібліотекарів. Наші бачення й конкретні результати роботи (шкільний бібліотечно-інформаційний центр - ШБІЦ) стали єдиними конструктивними і практичними рішеннями у шкільній бібліотечній справі за роки незалежності. Ветерани-бібліотекарі можуть це підтвердити.

     Як відомо, ШБІЦ базувався на великих автоматизованих бібліотечно-інформаційних системах «ШБІЦ-інфо» і «ШБІЦ-облік». Вони орієнтовані на державну підтримку шкільних бібліотек, на їх перетворення в сучасні інформаційні центри. Це було правильне спрямування. Однак, система управління освітою, починаючи з МОН, виявилася не готовою до нових потреб у школі. А на сьогодні безнадійно відстала і не здатна вирішувати нагальні інформаційні потреби учасників освітнього процесу. Слід додати, що більшість директорів шкіл (остання надія!) теж виявилася не готовою до нового розуміння ролі і місця бібліотеки в закладі.

     За таких обставин вимушені звернутися до безпосередніх споживачів бібліотечних послуг – учнів, а також до їх надавачів – бібліотекарів. Зауважимо, що будемо орієнтуватися на роботу лише з тими учнями, які хочуть вчитися, а батьки розуміють значення освіти в житті дитини. Відповідно будемо співпрацювати з бібліотекарями, які захочуть працювати по-новому. Все – на строго добровільній основі, без жодного примусу.

     Для бібліотекарів відкриємо курси, які базуватимуться на автоматизованих базах знань (АБЗ) «Особиста бібліотека учня», «Особиста бібліотека вчителя», «Наставництво в дитячому читанні». Ці АБЗ є витягами з великої системи «ШБІЦ-інфо» і забезпечують інформаційні потреби учнів (по класах). Важливо, щоб учні отримали власні (особисті) засоби для навчання, виховання і розвитку. Вони ж і будуть вирішувати питання щодо потреби в таких засобах. Навчимо бібліотекарів роботі з АБЗ, а також будемо співпрацювати з тими, хто наповнюватиме АБЗ сучасним контентом.

     Курси плануються дистанційними, за розробленими програмами. Проводитимуться на платній основі. Після закінчення видається сертифікат щодо підвищення кваліфікації. Форми і способи співпраці можуть бути різними, але обов’язково взаємовигідними.
     Про відкриття курсів повідомимо додатково.

     Запитання слід адресувати електронною поштою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Юрій ЗРАЖЕВСЬКИЙ, керівник проєкту