Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

Завдання бібліотеки

     Ми вже повідомляли шкільних бібліотекарів щодо просування до шкіл проєкту «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр» (ШБІЦ) у 2024 році (див. допис від 04.02.2024 року). Щоправда, тепер проєкт матиме назву «Сучасна шкільна бібліотека». Це не лише зміна назви, але й зміна цільової аудиторії для користування інформаційними продуктами проєкту.
     Якщо раніше переважна більшість матеріалів була орієнтована і призначалася для ВЧИТЕЛЯ, то тепер головна увага буде приділена власне БІБЛІОТЕКАРЮ і ДІТЯМ. Ставимо завдання наповнити роботу бібліотекаря новим змістом:

  • спрямовано вводити дітей у світ книг, зробити читання головним інструментом освітнього зростання дитини;
  • здійснювати наставницьку функцію в культурному і виховному надбанні дитини.

     Обидва завдання відповідають прогнозним баченням шляхів розвитку суспільства і держави. Саме вони визначатимуть розвиток шкільної освіти в майбутньому. Такий висновок підкріплюється передбаченнями академіка Андрія Сахарова (стаття «Мир через полвека», написана навесні 1974 року).

     Дослівно:
     «Я глубоко убежден, однако, что огромные материальные перспективы, которые заключены в научно-техническом прогрессе, при всей их исключительной важности и необходимости, не решают все же судьбы человечества сами по себе. Научно-технический прогресс не принесет счастья, если не будет дополняться чрезвычайно глубокими изменениями в социальной, нравственной и культурной жизни человечества…
     Человечеству угрожает упадок личной и государственной морали, проявляющийся уже сейчас в глубоком распаде во многих странах основных идеалов права и законности, в потребительском эгоизме…
     Все же мне кажется, что наиболее глубокая, первичная причина (упадка – ред.) лежит во внутренней бездуховности…человека.

     Робимо висновок, що культура, духовність, моральність стануть визначальним стрижнем не лише особистого життя людини, а й основою для існування організованого суспільства, а значить держави. Названі складові досягаються в освіті спрямованим вихованням і формуванням високого культурного рівня дитини. Звідси й витікають завдання шкільної бібліотеки.

     У проекті «Сучасна шкільна бібліотека» намагаємося створити й передати бібліотекарям «ключі» до майбутнього підрозділу, вказати шлях виживання бібліотеки в умовах глибокої кризи освіти.
     Чому звертаємося саме до бібліотекарів і чи готові вони до нового змісту своєї роботи? Відповідь коротка: бібліотека найближче знаходиться до виконання сформульованих завдань, хоч бібліотекарю слід фахово зростати.
     На «роздоріжжі» бібліотекарю доведеться вибирати один із напрямів: або продовжувати працювати по-старому, або спробувати вирушити по інноваційному шляху розвитку підрозділу. Кожний вибере свій напрям – зі своїми наслідками.

     У першому випадку можлива ліквідація бібліотеки, втрата робочого місця, низька заробітна плата. У другому ─ бібліотекар сам бореться за «виживання» підрозділу, створює перспективу його розвитку, отримує моральне задоволення від роботи, створює можливості для матеріального винагородження.
     Набуті навички й уміння працювати з дітьми у розвивальній і виховній складові освітнього процесу завжди будуть запитані на ринку праці, в тому числі у приватних освітянських структурах та у батьків.

     Комунікації проводимо електронною поштою за адресою: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Юрій ЗРАЖЕВСЬКИЙ, керівник проекту