Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

Що нам робити?

     Це питання все частіше задають нам учасники експерименту «Електронні журнали». Їх дві групи: шкільні бібліотекарі і директори Центрів професійного розвитку педагогічних працівників (ЦПРПП). Питання виникає як наслідок тривалої кризи в освіті.

     Багато освітян інтуїтивно відчуває, бачить і усвідомлює необхідність змін. Бібліотекарі чекають на вирішення своїх проблем вже більше 30 років, директори ЦПРПП ─ з 2020 року. Обидві групи фахівців об’єднує одне: відсутність чітко сформульованої МЕТИ і обґрунтованих ЗАВДАНЬ як для шкільних бібліотек, так і для Центрів професійного розвитку. За умов функціональної невизначеності працівникам важко самостійно окреслити цільові орієнтири та налаштувати роботу в потрібних напрямах.
     Пропонуємо розглянути наше бачення виходу із кризового становища.

Шкільна бібліотека

     Раніше визначені мета і завдання шкільних бібліотек давно втратили свою актуальність, адже, по суті, являються калькою бібліотечного забезпечення радянської школи. Настала інформаційна ера, ми увійшли в інший світ. До нього слід пристосуватися, навчитися жити в новому середовищі, уміло опрацьовувати інформацію та передавати її за потребою педагогам – вести інформаційне обслуговування. Стало зрозумілим, що без застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) у шкільних бібліотеках не обійтись. Це лише один із напрямів становлення сучасної шкільної бібліотеки.

     Пропонуємо розпочати роботу бібліотеки з впровадження дистанційного обслуговування вчителів. Засобами є електронні журнали «Професійний розвиток педагогічних працівників (школа) та «Освітній процес у школі».

     Перший має завданням підвищення кваліфікації педагогів через участь у створенні Всеукраїнських фондів творчих розробок, а також шляхом цільової курсової підготовки. Журнал виходить у світ в електронній формі починаючи з березня нинішнього року.
     Першими його передплатили кілька педагогічних вищих навчальних закладів як новинку для навчання молодих педагогів. Є зацікавлення в Центрах професійного розвитку, органах управління освітою. Журнал наданий учасникам експерименту «Електронні журнали» для ознайомлення (2 випуски).

     Другий журнал стане зручним допоміжним інструментом вчителю для прямого використання в освітньому процесі на основі названих фондів. Причому, йдеться не лише про електронні їх частини, а й про друковані.
     Не дивлячись на тривалі зусилля (на всіх рівнях!) щодо методичного забезпечення освітнього процесу, застаріла система потерпіла крах. Вона так і не стала ефективною, а методичні кабінети відійшли в небуття. Водночас слід зауважити, що методична підтримка педагога вкрай важлива і потрібна. Тож ми намагаємося вибудувати для вирішення цього завдання велику інформаційну систему. Журнал «Освітній процес у школі» є засобом такої системи.
     Журнал «Освітній процес…» готується до випуску з серпня нинішнього року. Він буде наданий для попереднього ознайомлення в режимі експеримента в липні 2023 року. Детальніша інформація згодом.

     Звертаємося до тих бібліотекарів, які люблять свою справу, шукають перспективні рішення для розвитку свого підрозділу, бажають віднайти нові засоби залучення відвідувачів, намагаються стати корисними і потрібними в освітньому процесі.
Їм пропонуємо передплатити журнали: з липня – «Професійний розвиток…», з серпня – «Освітній процес…». Електронні журнали в школі – це початок інноваційного шляху розвитку для бібліотек. Знаємо проблеми з коштами на передплату періодики та все ж інновації варті того, щоб спільно з директором віднайти потрібні суми.

Центри професійного розвитку педагогічних працівників

     Сьогодні можна сказати, що ЦПРПП все ще знаходяться на стадії становлення. Попередні оцінки їх роботи різні, але переважно негативні. Більшість копіює роботу методичних кабінетів (змінили вивіску), частина пробує налагодити нові, часто декларативні форми роботи, ще одна частина вже припинила свою роботу.
     Проблем багато. Причини негараздів лежать в самій ідеї створення таких Центрів, адже потреба в консультаційній допомозі педагогам стрімко знижується. Цього й слід було очікувати, беручи до уваги глибинні зрушення в професійному середовищі педагогів. Вони викликані суспільними змінами, життєвими обставинами, потребами батьків, технічним і технологічним прогресом та інше. Педагогам потрібна мобільність, самостійність, ініціатива, випереджувальна реакція в діях.
     Виникає питання «Чи зможуть Центри працювати ефективно?». Наша відповідь – «Зможуть, якщо задовольнять потреби педагогів!». Але для цього слід перейти на сучасні технології комунікації з педагогами. Старі форми організації роботи Центрів за прикладом методичних кабінетів НЕ ДОПОМОЖУТЬ.
     Слід налагоджувати роботу на основі централізованої інформаційної системи. Центри являються власне інформаційними (консультативними) організаціями. Тому мають використовувати сучасні технології в організації потоків інформації.
     Звісно, всі проблеми Центрів не вичерпуються лише вирішенням вище описаної. Але інформаційні технології істотно зменшать або й виключать багато з них.

     У якості перших кроків у напрямі впровадження ІКТ пропонуємо розпочати роботу з електронними журналами, про які мовилося вище. Вона може бути розгорнута із закладами освіти територіальної громади. Детальні пропозиції ми надамо конкретним ЦПРПП за зверненнями.

     Запитання просимо адресувати на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або телефоном (067) 502-24-60.

Керівник освітніх проектів Юрій ЗРАЖЕВСЬКИЙ