Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Григорій ГРОМКО,  учитель-методист Нечаївської ЗОШ І–ІІІ ступенів ім. Ю. І. Яновського Кіровоградської обл.
Григорій ГРОМКО,
учитель-методист Нечаївської ЗОШ І–ІІІ ступенів ім. Ю. І. Яновського Кіровоградської обл.
Пост з авторської Фейсбук-сторінки, 21.11.2022 р.
   

Хто винен?

     Тут такі справи, що не міг опублікувати це тут. Щось непевне твориться у наших п'ятих класах.
     Почитайте коментарі - це думки вчителів, які не один десяток років працюють в школі. Звичайно. що це крамольна думка, але десь наш "пароход" повернув не в ту сторону. Проблеми з вивченням базових предметів у 5-их класах спостерігаються всюди - у Закарпатті, Житомирі, Черкасах, Сумах та Києві. В коментарях думки освітян розділились - одні винуватять у всьому НУШ, інше - вчителів, треті - "зниження когнітивних здібностей через війну".

     Так, вина НУШ є, але її і немає - наша заформалізована і закостеніла система освіти неправильно зрозуміла парадигму НУШ, вважаючи, що це "7 зон", яскраві наліпки на стінах, навчання без оцінок та домашніх завдань, вчитель без "червоної ручки", "зробити, щоб у школі було весело та прикольно" - ні, НУШ це зовсім не це, НУШ - це школа, в якій діти хочуть вчитися, а вчителі хочуть вчити.

     Досягли ми цього? На жаль, ні - ми намагаємось примусити всіх вчителів працювати за єдиними методиками, забуваючи, що цих методик рівно стільки, скільки є вчителів - кожен вчитель вчить по різному, у кожного вчителя - свої учнів в класі, які не схожі на інших, тому способи роботи з класом у кожного є свої.

     Мені скажуть, що це очевидні речі, що так і є, але, на жаль, все не так - намагання сліпо копіювати чужі методики (які гарно працюють у Новопечерській школі) дає не дуже гарні результати. Дехто говорить, що варто зачекати, що перші результати НУШ ми побачимо у 2029 році - ні, ми їх бачимо вже сьогодні.

     Однією з об'єктивних причин сьогоднішнього стану справ у 5-их класах - "дистан-ційка" протягом двох років, адже учень молодшої школи потребує постійної присутності вчителя, який для нього і наставник, і тренер, і "поліція", і близька людина.

Від редакції:
     Автор пише, що перші результати НУШ вже проглядаються сьогодні.Так і є. І проблеми не лише, і не стільки в дистанційній формі навчання. Назва «НУШ» включає слово «українська». А чи насправді нова школа є українською? Усі підходи, принципи, методики «скопійовано» із західних моделей освіти. А вони базуються на давно сформованих державних і суспільних цінностях своїх країн.

     В Україні досі такі цінності не сформовано – ми лише тепер відчуваємо гостру необхідність у побудові своєї держави. Питання держави посідає перше місце в творенні освіти. Це означає, що не вирішивши державних (значить політичних) завдань – годі говорити про якусь нову освіту. Всі потуги будуть приречені на провал, А розмови і дискусії про зміст освіти перетворяться на пусті балачки.
     У нас ще лишилося 5-7 притомних освітян, які адекватно розуміють процеси в освіті. Але вони готові бути будівничими d правильно побудованій державі. А нам сьогодні потрібні ПРОВІДНИКИ-державники. Тож долю освіти вирішують виборці, які віддають голос за тих чи інших політиків. Помилки виборців коштують надто дорого для всієї країни, в тому числі й для освіти.

 

______________________________