Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Ігор ЛІКАРЧУК, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти
Ігор ЛІКАРЧУК,
екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти
Пост «Чому соромимося виховувати милосердя?»
Портал «Освіта.UA», 09.12.2021 р.
http://osvita.ua...
 

Виховання милосердя

     Перебирав книги в домашній бібліотеці й натрапив на зачитаний твір А. Гайдара «Тимур і його команда». Узяв до рук і не міг випустити…
     Читаючи, думав про те, що в наших загальноосвітніх школах зараз називається «виховною роботою». Про показушно-розважальні флешмоби, пустопорожні лінійки, формальні виховні години, шароварщину та примітивізм. Над якими денно і нощно трудяться тисячі організаторів виховної роботи, класні керівники, методисти. Про сценарії, звіти, світлини в соцмережах. Про віршики, відосики вкупі з російською попсою та примітивним розумінням сутності національно-патріотичного виховання…

     І не можу зрозуміти, ЧОМУ з наших шкіл зникло те, що колись називалося тимурівським рухом. Коли учні допомагали старим і знедоленим, хворим і немічним. У селі і в місті. Удома і в закладах соціального забезпечення, на вулиці і в громадському транспорті. І чи не втратили ми, вигнавши тимурівський рух із шкіл, значно більше, ніж здобули?

     Упевнений, що втратили. Втратили формування в підлітків поваги і милосердя до інших, співчуття, жертовності і готовності допомогти ближньому. Втратили формування людяності готовності допомагати просто так, не очікуючи за це оплати…

     Десь читав, що в освітній системі Ізраїлю практика волонтерства в старших класах (а тимурівська робота саме таким волонтерством і була) є обов’язковою складовою освітнього процесу. І там не соромляться організувати (і навіть зобов’язувати) всіх учнів на допомогу хворим і знедоленим, нещасним і слабким. Чи не тому, серед іншого, ця нація є сильною і згуртованою, у якій немає ейджизму і неповаги до іншого; де людина людині дійсно є другом, товаришем і братом? Але то там. У нас про волонтерство в закладах освіти якщо й згадують, то лише в контексті підготовки до свята або в період участі в масовій акції. Ото й маємо те, що маємо.

     Чи не щодня проходжу повз ділянку, яку обробляє старенька жіночка. Очевидно, отримала її давненько; щось збудувати на ній не спромоглася, але якісь овочі від неї має. Інколи влітку бачу на тій ділянці інвалідний візок із чоловіком, котрий щось навіть намагається робити з тими бур’янами. Та жодного разу на ділянці не бачив учнів місцевої школи, тимурівців / волонтерів, які б допомогли стареньким… Чому це так?

______________________________