Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Надія АЗАРОВА, вчитель
Надія АЗАРОВА, вчитель.
Блог «На кого орієнтовані наші підручники?» (витяги)
Портал «Освіта.UA», http://osvita.ua...
17.03.2021 р.
 

Підручники, підручники…

     «Мені здавалось, що я вже давно змирилась з «національними особливостями» викладання англійської у наших школах. Я подумки обняла і пробачила усю цю систему, яку, здається, не змінити і не виправити. Вона схожа на старий будинок, у якому ніколи не буде ладу, бо поки рихтуєш в одному місці, облущується фарба в іншому; поки замінюєш вікна, починає текти дах. З дахом окрема біда. Махнеш рукою і просто носиш відра, аби підставити, де найбільше тече.»

<…>

     «Але от. Вдома я ще й мама. І мене наздогнало невідворотне. Математика для п'ятого класу. Сядьте для певності, бо я цитуватиму: «Щоб перетворити мішане число в неправильний дріб, треба цілу частину помножити на знаменник дробової частини та до отриманого добутку додати чисельник дробової частини; цю суму записати, як чисельник неправильного дробу, а в його знаменнику записати знаменник дробової частини мішаного числа».

     О, ця солодка суміш дзвінких, глухих і шиплячих! Всі розумні слова в одному реченні. Це, між іншим, новий підручник для того покоління, яке вчили у ігровій формі, зацікавлюючи і розважаючи. Тим часом карантин. І розважатись мусить вся сім'я, бо навіть розуміючи суть усіх вище перелічених термінів, сприймати то все одним реченням важко.

     Зараз тут напишуть, що нічого складного, і я перебільшую, бо всі так вчились, і ніхто не вмер. Не вмер, бо у Вас був вчитель, який, як я сину, пояснив то все без правила, намалювавши схему вишивки і назвавши «правилом хрестика».

     Але питання до залу: невже це справді ніяк не можна спростити для дитини і подати в доступній формі, або хоча б коротше? На кого це все орієнтовано? Я вже мовчу про чергування приголосних з підручника української мови. Просто полінувалась то все переписувати.

     Чи то просто гра така: насипати в ліве вухо букв і глянути, скільки з них висипеться через праве, а потім попросити вчителів підрахувати всі, які висипались, і подати звітність? І найприкріше те, що все якось не через голову і без жалю. Не шкода ні вчителя, ні учнів, ні батьків.

     Хтось пише підручники, не розуміючи, що час змінився. Не враховуючи, що діти прийшли з «ігрової форми» і, сказавши А, мусиш вже і Б казати. Зміни в початковій школі не можуть не потягнути за собою зміни в середній.

     Це я до того, що треба вчитись плавати. Всім, хто хоче не втонути у цьому бурхливому морі реформ і покращень. Бо рятувальники ще не готові. Самі розумієте... Поки вийде друком твоя методичка з навчання плавати, поки всім костюми видадуть, поки підтвердять твоє право рятувати потопаючого і оцінять, наскільки майстерно і захоплююче ти це робиш, то хтось вже видасть десять «розумних» підручників...

     Усім, хто вже й зараз захекався гребти, присвячується. Колись на березі, можливо, побачимось, то поговоримо…

Від редакції:
     Підручники, підручники... Вони є найважливішими в освітньому процесі, особливо тоді, коли українська освіта неухильно рухається в напряму САМООСВІТИ. Необхідність у хороших підручниках наштовхується на корупцію в їх підготовці і виготовленні. НУШ не вирішить цієї проблеми. Тут потрібні інші підходи, рішення, які будуть впроваджені поза МОН.
Не полініться, прочитайте вибрані коментарі під статею. На наш погляд, вони вдало висвітлюють питання видання підручників, виставляють влучні оцінки.


Оксана
     Цілком згідна. Мені взагалі іноді здається, що це такий хитрий план. Аби вчити-вчити наших дітей і нічому не навчити. А навіщо рабів вчити?

Горбань
     Усім педагогам, у кого є можливість професійно порівняти підручники 50-х, 60-х років і нинішні, зрозуміло, що переважна більшість нинішніх — макулатура. Тільки марна річ чекати вчителям і учням чогось хорошого від МОНу.

Аскет
     Я бачив за своє життя багато хороших і різних підручників. Вчився сам, вчив інших, вчилися діти , вчилися внуки. Кращих підручників з алгебри, геометрії, фізики, хімії, біології, української мови як підручники кінця 50-х-60 років минулого ст. я не зустрічав.
     Змінити вміст навчальних вправ з української мови, прибравши з кожної сторінки тексти про Леніна. Доповнити новими науковими матеріалами підручники природничих наук і залишити їх на декілька років , а то і десятки років. Видавництво нових підручників кожного року направлене виключно на дерибан бюджету чиновниками від освіти.

СУМ
     Сумно, але авторка порушила дуже глибоку проблему 30-ти років реформ і реформаторів від освіти, які не відали, що творили... а сумний результат видно тепер багатьом! З іншого боку, кожен народ має ту освіту, на яку він заслуговує, яка й визначатиме його майбутнє життя!

______________________________