Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

База даних «МЕТОДИКА»: нові підходи

     До нас звернулася бібліотекар однієї із черкаських шкіл. Висловила потребу вчителів у розширенні бази даних навчально-методичних розробок «МЕТОДИКА».
     У навчальному закладі немало педагогів користуються в роботі як Інформаційними паспортами навчальних тем, так і власне творчими методичними розробками. Бібліотекар (за фахом педагог) позитивно відгукнулася про зміст документів.

     Створення цієї бази розпочалося ще в 2015 році. Творчі розробки надсилалися до нашого інституту від фахівців, які бажали опублікувати їх для поповнення свого портфоліо. Авторам надавався документ — сертифікат, що засвідчував творчу ініціативу авторів. Наповнення, умови включення розробок до бази даних та опублікування регулювалися документом «Порядок подання і опублікування».
     Про факт опублікування вчителі могли пересвідчитися в електронній бібліотеці «ШБІЦ-інфо», періодичних журналах «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр. Повне видання» та «ШБІЦ. Нові надходження». Нині в базі даних налічується близько 6000 документів.

     Що найголовніше?
     1. База даних «МЕТОДИКА» зосередила масив навчально-методичних розробок з усієї України. По суті, вона створювалася колективними зусиллями самих педагогів.
     2. Українська освіта отримала єдиний архів документів, які класифіковані, систематизовані, підготовлені до ефективного користування. Нарешті можемо діяти за принципом «кожному фахівцеві — своє». Причому, апарат класифікації дозволяє отримати документи за будь-якими пошуковими реквізитами, починаючи зі ступеня школи і закінчуючи навчальним питанням з конкретного предмету.
     3. Вчителі отримали простий і зручний інструмент для творчої реалізації, наповнення свого портфоліо, забезпечення атестації.

     Побажання черкаського бібліотекаря змусило задуматися над механізмом удосконалення вже зробленого. Як результат, окреслилися кілька рішень, які склали НОВІ ПІДХІДИ до подальшого розвитку бази даних. Подаємо перелік інновацій.
     1. Перейменування бази даних: відтепер вона називатиметься «зібранням» — зрозумілішим терміном для педагогів. З огляду на початок створення аналогічного зібрання для дошкільної освіти, змінилася і назва: замість «МЕТОДИКА», прийнято «ШКІЛЬНА МЕТОДИКА». Отже повна назва нашого зібрання звучить так: «Всеукраїнське зібрання навчально-методичних розробок «ШКІЛЬНА МЕТОДИКА». Скорочена назва — зібрання «ШКІЛЬНА МЕТОДИКА», у текстах — Зібрання.

     2. Раніше Зібрання (база даних «МЕТОДИКА») супроводжувало проект «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо». Нині і на майбутнє Зібрання оформляється окремим проєктом під назвою «ШКІЛЬНА МЕТОДИКА».

     3. Перед новим проєктом висувається завдання: створити ефективну електронну мережу методичного забезпечення педагогічних працівників на принципах самоорганізації, самопідтримки, самофункціонування, самоокупності. У центрі мережі — Зібрання «ШКІЛЬНА МЕТОДИКА».
     Іншими словами, мережа методичного забезпечення має наповнюватися педагогами України для спільного користування, накопичення практичного педагогічного досвіду. Фахівці Інституту будуть забезпечувати її підтримку та функціонування через засоби, які доносять розробки до всього педагогічного корпусу.

     4. До розробок з боку утримувача Зібрання (Інституту), висуваються вимоги до змісту, обсягу, викладу, формату тощо. З метою «відсіювання» розробок низької якості проводиться оціночна експертиза якості робіт.

     5. Педагогам, чиї розробки розміщуються у Зібранні, видаються сертифікати про опублікування в електронних засобах інформації. Документи слугують підтвердженням професійних досягнень фахівців для цілей атестації.

     6. Подання розробок для розміщення в Зібранні є безоплатним для авторів. Натомість для стимулювання творчої ініціативи педагогам надаються пільги у вигляді автоматизованої бази даних «Особиста бібліотека вчителя», а також знижок для підвищення кваліфікації на курсах «ІНФО-ШКОЛА».

     7. Навчальні закладі, педагоги яких активно беруть участь у наповненні Зібрання, відмічаються як ТВОРЧІ, а директори отримують спеціальні дипломи.

     Цим інформаційним повідомленням звертаємося до читачів журналу — педагогів, бібліотекарів — з проханням ознайомити з його змістом керівництво закладу, колег. Ми готові до активної співпраці. Очікуємо на зауваження,, пропозиції, а головне — приймаємо творчі розробки педагогічних працівників для включення до Зібрання.

     З новим Порядком надання і опублікування розробок можна детально ознайомитися за посиланням: http://libcenter.com...


Ю. ЗРАЖЕВСЬКИЙ, керівник проєкту