Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв
Євген КОЗОЛУП, учитель інформатики та математики, громадський діяч, волонтер, автор навчальних книг з програмування
Євген КОЗОЛУП,
учитель інформатики та математики, громадський діяч, волонтер, автор навчальних книг з програмування.
Пост у Фейсбуці від 31.10.2020 р.
https://www.facebook.com...
 

Треба вже готуватися до великої реформи освіти,
яка рано чи пізно настане

     Скільки б ви не удобрювали піщану пустелю, картопля там рости не буде!

     Не важливо наскільки потужне технічне забезпечення матиме навчальний заклад, якщо немає чіткої системи за якою ця техніка зможе конвертуватися в якісні знання (тут і далі виділення тексту наше – Ред.).

     Останні кілька тижнів я тільки й читаю про страждання всіх від нестачі техніки та Інтернету для нормальної роботи в період дистанційного навчання, а згодом і похвали т.в.о міністра в свою адресу буцімто "Ми виділили якісь там мільйони (чи не мільйони) на вебкамери, ми такі молодці!". Хтозна, що робити з тими вебкамерами (яких так і немає в повному обсязі, до речі), якщо вже точно зрозуміло, що всі уроки неможливо перенести в онлайн. Але нехай буде.

     На моє здивування, так мало людей зрозуміло, що проводити уроки за тим самим розкладом та навчальними планами (тільки онлайн) — ніяк не пов'язано із правильною організацією дистанційного навчання.

     Це обумовлено десятками факторів:

  • норми використання комп'ютерів учнями школи (орієнтовний час перебування та роботи за робочим місцем);
  • звичний розклад занять, що не передбачає деякі технічні аспекти онлайн-навчання;
  • неможливість використання більшості очних форм передачі та засвоєння знань;
  • відсутність повноцінної комунікації між учасниками освітнього процесу і т.д.

     Думаю, що всі ці проблеми всі вже встигли обговорити, тому продовжувати не будемо. Що важливо, то це напрацювати систему за якою можливо навіть при мінімальному технічному забезпеченні, середній швидкості Інтернету та при рухомому розкладі організувати якісний освітній процес.


     1. Почнемо в першу чергу з того, що проводити кожен свій урок онлайн НЕ ПОТРІБНО! Онлайн-конференція в Google Meet чи Zoom є чудовою можливістю учням поспілкуватися з вчителем, отримати консультацію та відповіді на свої запитання. А от проводити лекції у форматі онлайн не потрібно.
     Який сенс у тому, що учні просто тихо сидять і слухають розповідь вчителя?! Адже в більшості випадків питання виникають вже під час самостійного опрацювання теми та виконання завдань. Тому, замість онлайн включення запишіть свій урок на камеру телефону, зробіть знімок екрану комп'ютера через Bandicam або створіть відео з презентації Microsoft Power Point.

     2. Відійдіть від класно-урочної системи навчання. Забудьте ви про той розклад. Хоч на хвилинку! В онлайні у нас немає уроків та класів. Дистанційне навчання має відбуватися за системою блоків, коли ви розбиваєте свій навчальний план на блоки (наприклад, тижні). Кожен тиждень ви можете наповнити відеоуроками, інтерактивними вправами до них (наприклад із сайту Learningapps) та завданням на оцінку (наприклад, тестом чи практичними вправами).

     По часу відео не повинні бути довшими за 7-10 хвилин, а між кожним відео має бути інтерактивна вправа. Таким чином учень сам визначить, коли йому зручно переглянути відео та виконати вправи, при цьому йому не буде нудно постійно сидіти та слухати вас. Відео можна відмотати або зупинити та переглянути ще раз.

     Розрахуйте скільки таких відео та вправ ви можете створити для учнів з урахуванням кількості урок на тиждень та часу, який би учні використали для виконання домашнього завдання. І що є найважливішим в цьому, матеріали бажано публікувати раз на тиждень. Тоді учні будуть чітко орієнтуватися в обсязі роботи, а не шокуватися тим, що ви кожного дня все підкидаєте і підкидаєте завдання. Ну і визначайте чіткі граничні терміни здачі.

     3. Час від часу організовуйте індивідуальні або групові онлайн консультації за допомогою Google Meet. На таких зустрічах можна обговорити успіхи учнів у виконанні завдань та відповісти на їхні питання. Повірте, такі 10-20 ти хвилинні зустрічі набагато ефективніші ніж 45-хвилинні онлайн-уроки.

     4. Проводьте підсумковий контроль у різних формах та поєднуйте їх.
     До того ж ви можете розділити підсумковий контроль на синхронну та асинхронну частину. Наприклад, тестові завдання та усний онлайн-захист, обговорення завдань.
     Або розробіть індивідуальні практичні завдання на виконання яких у дітей буде обмежений час.
     У такому випадку, знайти відповіді в Інтернеті — як шукати голку в стозі сіну. А особливо, я люблю математичні вправи, в яких вхідними даними є параметр, який замінюється на дату народження або порядковий номер дитини.
     Найголовніше в оцінюванні - не позбавити дитину можливості списати, а перевірити рівень її знань та вмінь. Хороший учитель може це зробити просто поспілкувавшись з учнем сам на сам.

     Я хочу сказати, не потрібно хапатися за гучні заяви та заголовки. Будь-що можливо, якщо до цього підійти системно та з порозумінням. На жаль, життя не буде таким, яким було раніше і треба вже готуватися до великої реформи освіти, яка рано чи пізно настане.

     Ну і хочу сказати, що мої поради — це не ноу-хау, а результат багаторічної роботи найкрутіших українських та всесвітніх проєктів з онлайн-освіти (а також мій досвід роботи в школі). У тому числі, так організована робота на Prometherus, на якому, до речі, є курс з організації онлайн-навчання і якщо ви хочете вибудувати власну, але правильну структуру дистанційної освіти у своєму закладі, дуже рекомендую його пройти.

     Всі посилання у першому коментарі під дописом.

     P.S. Якщо цей допис був для вас корисний — поставте уподобайку та поширте його серед своїх друзів, а також пишіть свої цікаві ідеї щодо організації навчання на карантині.
     P.S.S. Всім скептикам та тим, хто досі вірить в радянську систему освіти рекомендую проходити повз цього допису та не писати в коментарях як все погано. На провокативні заклики не відповідаю.

______________________________

Від редакції
     Надзвичайно втішило те, що в нашій державі є фахівці, які мають предметне бачення і досвід у вирішенні конкретних проблем. Численні коментарі підтверджують цю тезу, що вселяє надію на краще в українській освіті.
     Ще одна думка. Який же величезний потенціал для розбудови вітчизняної освіти ми маємо! Тут, у себе, в Україні!
     Отже, проблема в тому, щоб саме такі люди прийшли до управління освітою. Але для цього слід привести таких же людей до управління державою. Коли це буде? Залежить від нас, виборців…