Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

Що робити далі?

     Напередодні нового навчального року нас запитують: як діяти шкільному бібліотекарю далі? Оцінка стану бібліотечної справи в школі на сьогодні, в цілому, негативна. Нові перетворення – децентралізація, ОТГ, поступова ліквідація районних (міських) методичних структур, утворення на їх заміну Центрів професійної підготовки педагогів – не дають надії на покращення. Бібліотекарі втрачають бодай якусь координацію роботи (районні, міські методисти з бібліотечних фондів), не бачать перспективи.

     Натомість зростає потреба учителів і учнів в інформаційному забезпеченні освітнього процесу. Особливо виразно це продемонстровано в період карантину, дистанційного навчання. Раптом школа постала перед необхідністю запровадження абсолютно іншої форми навчання. Особливостями нового становища стало: самостійне опанування учнем навчального матеріалу; набуття вчителем функцій тьютора, наставника; дистанційна комунікація вчителя й учня. Вимушені зміни в навчальній моделі можна розглядати як перші кроки в напрямку самоосвіти школярів, реформування української школи.

     Раніше ми неодноразово писали про необхідність підготовки бібліотекарів до прийдешнього, підкреслювали потребу в зміні функцій бібліотеки, перетворення її на інформаційний центр. Ті, хто вже рушив по цьому шляху, отримали автоматизовані бібліотечно-інформаційні системи «ШБІЦ-інфо» та «ШБІЦ-облік», запроваджують нову технологію обслуговування учасників освітнього процесу АВІЗО. Саме в умовах карантину вчителям знадобилися документи «Інформаційні паспорти навчальних тем», які складають більшу частину АБІС «ШБІЦ-інфо». Вони повністю задовольняють потреби дистанційної форми. Тож вчителі й учні отримали потрібне, а бібліотекар – своє місце в нових обставинах.

     Життя, одначе, не стоїть на місці. Технічний і технологічний розвиток змінюють потреби вчителів, учнів, батьків. Сьогодні чимало з них висловлюють побажання мати необхідні матеріали у себе в комп’ютері, без послуг бібліотеки. Це підштовхує бібліотекаря до активності, використання технології АВІЗО для централізованого обслуговування. У разі не виконання такого, виникає необхідність ПРЯМОЇ комунікації на плечі «розробник - вчитель (учень)».

     Саме остання теза зумовлює наші зусилля на найближче майбутнє Вже підготовлено невеликі бази знань (витяги зі ШБІЦ-інфо»), які спрямовуються розробником безпосередньо вчителям і учням. Йдеться про автоматизовані бази знань (АБЗ) «Особиста бібліотека вчителя» і «Особиста бібліотека школяра».

     Перша із них включає навчальні та методичні документи для роботи вчителя-предметника, а також вчителя початкової школи. Кожний фахівець отримує можливість мати у себе лише те, що йому потрібно. Друга АБЗ зосереджує навчальну, виховну, розвивальну інформацію (документи), яка використовуються УЧНЕМ певного класу для самостійної роботи протягом року.

     Для широкого розповсюдження обох АБЗ важливим є інформування вчителів та учнів про їх наявність, демонстрація й роз’яснення правил роботи. Написане складає окрему функцію, яку ми пропонуємо бібліотекарю. Тут вже не потрібно домагатися фінансування на закупку крупних систем в бібліотеку, адже грошові розрахунки вестимуться між розробником і замовником напряму. Кожний замовник самостійно прийматиме рішення про придбання системи для індивідуального користування.
     Найголовніше в цій моделі – потрібні документи надійдуть до замовника вчасно й оперативно, що повністю відповідає принципам інформаційного обслуговування сучасної школи. Але цей напрям нашої діяльності вже більше стосується директора, його заступника з навчальної роботи. Саме їм ми адресували лист з детальними пропозиціями і роз’ясненнями, який буде розіслано по всіх школах. З текстом листа можна ознайомитися на сайті за посиланням: http://libcenter.com...

     Наших читачів просимо сприяти доведенню змісту листа до відома керівників. Бібліотекарям пропонуємо долучитися до нової роботи із забезпечення вчителів та учнів новими автоматизованими базами знань, які їх конче потрібні, особливо за умов продовження карантину і дистанційної форми навчання.

     Відгуки та пропозиції очікуємо на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. або за телефонами:
     (066) 744-07-41; (067) 474-59-55. Відповідальний працівник Герасименко Ірина Миколаївна.