Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

НОВІ ГОРИЗОНТИ І НАМІРИ

     Нещодавно ми провели внутнішню нараду. Розглянули питання «Щодо підготовки до нового навчального року та завдання з інформаційного обслуговування освітнього процесу».

     Вихідні умови: в державі продовжується карантин, велика вірогідність його збереження станом на 1 вересня, можлива друга хвиля. Це означає продовження дистанційної форми навчання.


     Слід зазначити, що згадана форма навчання у другій половині минулого навчального року привідкрила багато цікавих речей, підштовхнула освітян до роздумів про індивідуальну форму навчання, оголила потребу застосування сучасних комп’ютерних і комунікаційних технологій у навчальному процесі. Звісно, далеко не всі аналізують, усвідомлюють і сприймають нові реалії. Їх можна позначити як жовті сигнали для нашої освіти щодо шляхів розвитку.

     Такі сигнали послугували підтвердженням концептуальних засад, на яких ми вибудовували проєкт «Інформаційне забезпечення закладу загальної середньої освіти». Був реалізований комунікаційний ланцюжок: РОЗРОБНИК — ШКІЛЬНИЙ БІБЛІОТЕКАР — КОРИСТУВАЧ
(учень, вчитель).

     За 10 років технології просунулися далеко вперед. Стало можливим реалізовувати доставку інформації до кінцевого користувача без посередника — шкільного бібліотекаря. Тобто, із ланцюжка випадає середня ланка. Це власне яскраво було продемонстровано за період дистанційної форми навчання.

     Проглядаючи вперед, незалежно від тривалості дистанційного навчання, задаємося питанням: що робити бібліотекарю, яке місце зайняти у майбутньому, які функції збережуться, будуть перспективними?

     У своїх висновках ми не поспішаємо переходити на спрощену схему інформаційного обслуговування, виключати з неї бібліотекаря. Вважаємо, що нині бібліотекар має всі можливості перебудуватися, змінити свої функції, освоїти нові технології. Все разом зробить його необхідним фахівцем в освітньому процесі.

     Як відомо, в останні роки створена технологія АВІЗО — яка і є робочим інструментом для налагодження нової роботи. По суті, це технологія ДИСТАНЦІЙНОГО обслуговування учасників освітнього процесу. Ось вам і готовий інструмент роботи за будь-яких обставин. БЕРІТЬ І ВПРОВАДЖУЙТЕ! Ви одразу стаєте потрібними, навіть за дистанційної форми навчання.

     Нагадаю, що технологія АВІЗО базується: на АБІС «ШБІЦ-інфо» та «ШБІЦ-облік» — для тих шкіл, які спромоглися їх купити, а також на електронному журналі «Шкільний вісник» — для тих шкіл, які мають скромні фінансові можливості.

     Що гальмує просування нового, перебудову шкільної бібліотеки? Відповім: позиція і бажання самого бібліотекаря. Не існує інших аргументів, в тому числі фінансових. Річна вартість електронного журналу настільки низька, що будь-якому директору навіть соромно говорити про відсутність коштів. Інакше — це сприймається як відмовка.

     Отже, завтрашню свою долю бібліотекарі вирішують самі, кожен для себе. На випадок негативного рішення, ми опрацьовуємо технологію двохланкового ланцюжка, тобто без участі бібліотекаря. При цьому інформаційні потоки будуть спрямовуватися безпосередньо до учня, вчителя, оминаючи бібліотекаря. Це буде ПРЯМЕ дистанційне інформаційне обслуговування освітнього процесу.

РІШЕННЯ ЗА БІБЛІОТЕКАРЯМИ!


Юрій Зражевський, керівник проєкту «Інформаційне забезпечення закладу
загальної середньої освіти»