![]() |
Юрій ЗРАЖЕВСЬКИЙ, Заст. директора Українського інституту нормативної інформації, керівник проекту «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього навчального закладу |
Про шляхи реформування освіти
Нещодавно «блукаючи» по Фейсбуку натрапив на відеосюжет, де йшлося про методи державного реформування в різних країнах. Валерій Примост (український письменник, історик, блогер), озвучив думки сінгапурського прем’єр-міністра Лі Куан Ю про те, що успіх реформ у його країні став можливим лише завдяки жорсткій дисципліні, яка межує з управлінською диктатурою (не дослівно). При цьому демократія не «спрацювала». Реформатор пояснював це людською консервативністю, інерцією, небажанням що-небудь змінювати у своєму житті, навіть погане. Швидкість і примус стали дієвими факторами у досягненні ефективності реформ. Чи був вірним наш вибір?
Нагадаємо, що Грузія успішно (а хто заперечить?) провела реформування освіти, спираючись на досвід Сінгапуру. Спостереження за першими кроками реформування освіти в Україні засвідчують величезний спротив змінам в середовищі вчительства і чиновницького апарату. Маємо глухий супротив реформам.
Внесемо кілька застережень.
2. Другою причиною гальмування реформ є кадрова проблема. Це – корінна причина багатьох невдач, і не лише в освіті. Згадаймо: «Кадри вирішують все!». Кадрів, які здатні вести за собою в складних процесах змін, зовсім небагато. Тому перемогою можна вважати ту обставину, що реформування очолить хай невелика, але професійно підготовлена група людей. Причому, для цього мають бути професійні менеджери-управлінці. Останні можуть зовсім не мати педагогічних дипломів, але бути добрими фахівцями в галузі стратегічного управління. Враховуючи вище викладене, повторно задамо собі питання: маючи такі проблеми, чи зможемо дійти до мети демократичним (європейським) шляхом?
|