Cайт Українського інституту нормативної інформації
Разрыв

Важливо!

Шкільний бібліотечно-інформаційний центр –
в закон України

     До 1 червня 2018 року триває громадське обговорення проекту Закону України «Про повну загальну середню освіту». Текст нормативно-правового акта оприлюднено на сайті МОН України.
     Наш інтерес викликала редакція статті 51 «Ресурсне (інформаційне, науково-методичне, матеріально-технічне) забезпечення». Особлива увага була звернена до редакції пункту 1, де вперше йшлося про нову ресурсну складову – інформаційне забезпечення навчальних закладів. Ми намагалися віднайти в ньому хоча б згадку про шкільну бібліотеку, як інформаційний підрозділ, на який має бути покладено виконання згаданої функції. Але даремно.
     Не розуміння посилилося у зв’язку з повідомленнями від навчальних закладів з місць щодо можливого скорочення бібліотекарів, а значить ліквідації самих бібліотек.

     Терміново організували консультації з директорами шкіл, шкільними бібліотекарями, методистами, вчителями щодо внесення своїх пропозицій до редакції статті 51, які б визначали шкільний бібліотечно-інформаційний центр (ШБІЦ) основним виконавцем функції з інформаційного забезпечення навчального закладу. Було констатовано, що завдяки реалізації проекту «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього навчального закладу», проведенню Всеукраїнського експерименту за інноваційним освітнім проектом «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо» за останні 8 років створено реальні практичні засоби і технології для реформування бібліотек в бібліотечно-інформаційні центри. Що і дає можливість сьогодні говорити про готовність підрозділів по поступової трансформації, переходити до повноцінного інформаційного забезпечення та обслуговування учасників освітнього процесу.

     Для прийняття галузевих рішень щодо реформування шкільних бібліотек існують всі необхідні передумови, забезпечена проектна і практична готовність до перетворень, створена база для перепідготовки бібліотекарів в інформаційних адміністраторів. Далі не можна «ховати голову в пісок», відступати нікуди, вичікування призведе до зникнення бібліотек.
     Буде втрачено найбільш підготовлений інфраструктурний ресурс, можливість адаптації бібліотечних фахівців до нових завдань і функцій. Думається, не потребує аргументації та обставина, що інформаційне забезпечення не зможе виконуватися виключно засобами інтернету. Отже, з часом доведеться створювати інформаційні центри в школах вже на «пустому місці».

     Ось чому, ми узагальнили пропозиції всіх причетних до проблеми фахівців, підготували і направили 24.05.2018 року в МОН пакет документів для внесення змін в статтю 51, які б унормували функціонування бібліотечно-інформаційних центрів з новими функціями інформаційного забезпечення. Повний зміст названих документів подано за посиланням: http://libcenter.com/component/content/article?id=677.

     Маємо надію, що Міністерство освіти і науки України зуміє оцінити надважливу потребу наявності в шкільній структурі спеціалізованого підрозділу, який буде відповідати викликам сьогоднішньої інформаційної епохи і відкриває перспективні можливості освіти дітей в майбутньому.

 

      Керівник проекту
      «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього
      навчального закладу»                                                    Ю. Зражевський